Bak Jolán
Néhány érdekes kép és festmény a fertődi kastélyról

Műemlékvédelem 1975. 3. sz.

 

A fertődi, volt Esterházy kastélyt kezelő Kertészetí Kutató Intézet a folyamatos felújítási munkák mellett arra is törekszik, hogy a kultúrtörténeti szempontból fontos épületnek emlékeit összegyűjtse. Ezen tevékenység keretében az elmúlt években a kastélyból származó bútordarabokat, porcelánokat, írásos dokumentumokat, park-fotókat vásároltunk (előkerült a Beschreibung eredeti komplett példánya is). Még a helyreállítási munkálatok előtt, 1957-ben megvásároltuk Diebold Károly fotóművész tulajdonában volt 1938. évből származó és a helyreállításnál nagy segitséget nyújtó fényképgyűjteményt.

Most ismét néhány érdekes negativ került birtokunkba, amelyeket László Tibor mérnök 1928 körü1 készített a kastély képtárában. Mivel az eredeti festmények, képek elvesztek, e fényképreprodukcióknak az értéke fokozott. Némelyik bizonyára segítséget nyújthat a kastély eredetére vonatkozó kutatásokhoz, ezért közreadásukat hasznosnak tartjuk.

1. kép: A kastély madártávlati képe északról nézve. Már áll a kétszintes kastély, a jelenlegi középrész, de még nincs összeköttetésben a két oldalt elhelyezkedő lakóépületekkel. A kép nem ad egyértelmű választ, hogy ezek az oldalsó épületek egy vagy kétszintesek. Valószínűleg csak egyszintesek voltak (?), s a perspektiva rajzolója talán csak kihasználta a távlati kép lehetőségeit, az impozánsabb összhatás kedvéért (ezért látszanak magasabbnak?). Érdekes az oldaIépületekhez csatlakozó magas kőfal, a szabadonálló kapu és a gondos parkkiképzés a kastély mögött. Ez a kép utal arra, hogy az ún. "nagy parter" parkosítása már az 1768. évben befejezett, átépítés elött - a sugárutakat tekintve -- lényegileg a mai napig fennmaradt állapotban volt.

2. kép: A kastély nagy-parter felöli nézete. Ismert, de nem teljesen azonos a Beschreibung No 5. melléklettel. Újdonságnak számít, hogy ilyen nézetböl készitett rajz az Esterházy képtárban is megörökítette a kastély fénykorát.

3. kép: Az udvari élet teljes pompáját mutatja. (Más nézetböl készült, mint a Beschreibung No 3. melléklete), amely a főbejárat felől közelitve a mai napig fennmaradt formájában mutatja a kastélyt. Hiányzik a belsö diszudvar parkosítása. Itt is, mint az 1. sz. képen. Versailles mintájára a díszudvar a vadászok gyülekezésére szolgálhatott és egysrerüen kövezett volt.(?)

4. kép: A kastélyt nyugat felől mutatja. A jobboldalt elhelyezkedő épület az operaház északi szárnya. Bár a Beschreibung No 6. mellékleten a párkányszobrok hiányoznak, ezen a képen már láthatók.

5. kép: Érdekes végül az a kép is, amely életjelenetet varázsol elénk a nagy-parter délnyugati oldaláról. (Soproni Szemlében is megjelent.) Mesterséges vizesés. Maga a terasz olyan lendületes és elegáns, hogy a kastély díszudvar főlépcsőjének alkotóját idézi. A kép közepétől kissé jobbra az operaház tárul elénk (utalásként az előző képre mutatja, hogy az operaháznak volt északi toldaléka). Az operaháztól balra kerti gloriett (?) tetője látszik, jobboldalt a kastély éppen csak hogy megmutatkozik és segít ,,rögziteni" a többi létesítményt. A kép elegáns arányaiban hihetöbb és reálisabb benyomást kelt a nagy-parter oldaláró1, mint a 2. kép. Kérdés, hogy a terasz-építrnény létezett-e, vagy csak elképzelés volt.